Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Galéria Arte Poli a Múzeum pápežov otvorili výstavu Turínskom plátne

Jednou z najcennejších relikvií, ktorá nám po Kristovom umučení zostala, je Turínske plátno. Podľa tradície sú na ňom presné odtlačky Ježišovho tela s ranami po ukrižovaní. Galéria Arte Poli a  Múzeum pápežov v Ríme otvorili výstavu o tejto relikvii. Hlavným artefaktom je táto socha, ktorú zhotovil taliansky umelec Sergio Rodella. 
12.05.2021 - 19:13

Arcidiecézu v Dillí patrí k najviac postihnutým ochorením Covid-19

Arcibiskup Anil Couto spravuje arcidiecézu v Dillí, v meste, ktoré patrí k najviac postihnutým ochorením Covid-19 v Indii. Takmer 1,2 milióna potvrdených prípadov hlásia práve z tohto mesta. Je to jeho každý 14 obyvateľ. V rozhovore pre Pápežskú nadáciu ACN arcibiskup Couto potvrdil, že aj katolícka nemocnica v Dillí bojuje s nedostatkom kapacít.
12.05.2021 - 19:13

Od atentátu na svätého Jána Pavla II. uplynulo 40 rokov

Na štvrtok 13. mája, ktorý je bežne liturgickou spomienkou Panny Márie Fatimskej, no tento rok bude slávnosťou Nanebovstúpenia Pána, pripadá 40. výročie atentátu na sv. Jána Pavla II. „Táto udalosť nám dáva vedomie, že náš život a dejiny sveta sú v Božích rukách,“ povedal v tejto súvislosti pápež František.
12.05.2021 - 15:36

Bazilika Lalla Myriam, kde Matku vzývají kresťania aj moslimovia

"Matka Afriky, oroduj za nás a za moslimov". Túto invokáciu čítame v apside baziliky Panny Márie, Matky Afriky, ktorá z výšky pozerá na hlavné mesto Alžírska. Práve odtiaľto v stredu zaznie ruženec v rámci modlitbového maratónu za ukončenie pandémie, ktorý na mesiac máj vyhlásil pápež František.
12.05.2021 - 15:33

Komorný orchester ZOE predstaví koncert venovaný svetskej hudbe

Nitriansky komorný orchester ZOE (Juraj Tomka, umelecký vedúci) už čoskoro predstaví koncert venovaný svetskej hudbe z Nitrianskeho hradného archívu z obdobia prelomu 18. a 19. storočia v priestoroch Nitrianskej galérie. Uskutoční sa 18. mája 2021 o 18:00. Vstupné je dobrovoľné.
12.05.2021 - 13:05

Gréckokatolícka charita v Prešove vydala nové číslo časopisu Cesta

Gréckokatolícka charita v Prešove vydala nové číslo časopisu Cesta na tému „Priznanie“. Prinášame jeho anotáciu, ktorú spracovala Veronika Futejová, manažérka práce s verejnosťou charity. V aktuálnom vydaní mesačníka Cesta si môžete prečítať zaujímavý rozhovor s Soňou Vancákovou, zakladateľkou OZ Maják nádeje.
12.05.2021 - 12:55

Namiesto Te Deum 2021: Ľudia na okraji nám nemôžu byť ľahostajní

Trnavská univerzita v Trnave plánovala dnes ďakovnú bohoslužbu Te Deum na záver akademického roka. Keďže záver semestra prebieha pre pandémiou online, nekonala sa. Preto vám prinášame duchovný príhovor Vlastimila Dufku SJ, vedúceho Katedry pastorálnej teológie, liturgiky a kánonického práva Teologickej fakulty Trnavskej univerzity.
12.05.2021 - 12:30

Zreštaurovanú gotickú bránu umiestnili do Baziliky svätého Egídia

Zreštaurovanú renesančnú vstupnú bránu zo 17. storočia, ako aj staršiu gotickú bránu z konca 15. storočia umiestnili do Baziliky svätého Egídia v Bardejove. Staršie dvere z čias panovania Mateja Korvína objavili podľa reštaurátora Martina Kutného počas reštaurovania tých novších.
12.05.2021 - 12:10

Z prsteňa Anny Kolesárovej pre dievčatá vytvorili krížik pre chlapcov 

„Po slávnosti blahorečenia Anky Kolesárovej dostali dievčatá valentínsky darček, ktorý si získal ich srdce. Hrdo nosia Ankin prstienok ako prejav túžby chrániť si vnútornú krásu a tak sa naučiť byť darom. (...) Aj chlapci zatúžili po takomto duchovnom šperku,“ vysvetľuje kňaz Pavol Hudák, ako vznikla myšlienka darčeka pre chlapcov.
12.05.2021 - 11:46

Cena mesta Košice pre gréckokatolíckeho kňaza Františka Čitbaja

Gréckokatolícky kňaz, stavroforný protojerej otec František Čitbaj, bol ocenený cenou mesta Košice. Stalo sa tak pri príležitosti 652. výročia udelenia erbovej listiny mestu Košice a s tým súvisiacich osláv dňa mesta Košice.
12.05.2021 - 11:30

Vatikán po pol roku opäť ožil audienciami za účasti pútnikov

Svätý Otec sa dnes, 12. mája, po viac ako šiestich mesiacoch opäť stretol naživo s veriacimi pri generálnej audiencii. Na Nádvorie sv. Damaza prišiel medzi ľudí už o 9:00 a prechádzajúc popri zábradliach sektorov venoval čas konverzovaniu, pozdravom, prijímaniu darčekov i požehnaniu chorých.
12.05.2021 - 11:21

Za Slovensko sa budú modliť ruženec s fatimskou Pannou Máriou

„Spojíme sa priamo aj z katedrály Panny Márie Ružencovej vo Fatime. Modlitbu ukončíme požehnaním z jaskyne Zjavenia archanjela Michaela – Gargano. Celé podujatie je pod záštitou spišského diecézneho administrátora otca biskupa Kuboša,“ avizujú organizátori podujatia. Modliť sa budú aj ďalší biskupi, kňazi, zasvätení a laici.
12.05.2021 - 11:07

Projekt GPS ponúka Púť za svoje povolanie netradičným spôsobom

Saleziánky z projektu GPS pripravili pre dievčatá opäť ponuku zameranú na rozlišovanie povolania. Púť za svoje povolanie je konečne po dlhom čase akcia naživo. Záujemkyne môžu putovať priamo s GPS tímom alebo netradične aj samy. Po púti bude krátke online stretnutie zamerané na zdieľanie skúseností a zážitkov.
12.05.2021 - 10:51

Belgicko: Katolíci sú bez svätej omše pol roka, narastá hnev

Už šesť mesiacov sa veľká väčšina belgických katolíkov nemôže zúčastniť na nedeľnej Eucharistii. Vlani v novembri vláda zaviedla úplný zákaz náboženských zhromaždení. V decembri bol na žiadosť židovskej komunity v Antverpách stanovený prah pre 15 osôb bez ohľadu na veľkosť chrámu. Od 8. mája sú povolené liturgie pod holým nebom pre 50 osôb, ale iba na súkromnom majetku.
12.05.2021 - 10:39

V trnavskej katedrále bude Fatimský večer so sledovaním filmu Fatima

V dňoch 13. a 14. mája 2021 si Fatimským večerom v trnavskej Katedrále sv. Jána Krstiteľa pripomenú Zjavenia Božej Matky vo Fatime. Pri tejto príležitosti vďaka ponuke spoločnosti Foxx Media Group s. r. o. na mieste premietnu aj film Fatima ktorý vznikol minulý rok a zachytáva udalosti Zjavení Matky Božej trom pastierikom.
12.05.2021 - 10:20

V Ríme príjme kňazskú vysviacku Branislav Borovský z Opus Dei

Rodák zo Slovenska Branislav Borovský zo spoločnosti Opus Dei príjme sviatosť vysviacky 22. mája v Ríme. Nasledujúci deň, na slávnosť Zoslania Ducha Svätého, bude sláviť primičnú svätú omšu v bazilike sv. Apolinára.
12.05.2021 - 10:08

Vyšiel deviaty zväzok Komentárov k Starému zákonu: Žalmy 120 – 150

Vo Vydavateľstve Dobrá kniha v spolupráci s Teologickou fakultou Trnavskej univerzity práve vychádza deviaty zväzok dlhodobého projektu Komentáre k Starému zákonu: Žalmy 120 – 150. Ide o projekt slovenských biblistov, ktorý je určený kňazom, učiteľom a študentom humanitných smerov, ako aj všetkým, ktorí čítajú Sväté písmo.
12.05.2021 - 09:47

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (19)

Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.
12.05.2021 - 09:25

Vyšli nové Katolícke noviny a Don Bosco dnes, prinášame ich anotácie

Najnovšie Katolícke noviny vysvetľujú, ako kresťanské médiá napĺňajú Ježišove slová pri nanebovstúpení. Kresťanské médiá majú nezastupiteľnú úlohu: špecifickým spôsobom - mediálnym jazykom prenášať náboženské posolstvá a najmä evanjeliovú zvesť. Dôležité je nezostať pasívny a kráčať k vyšším métam.
12.05.2021 - 09:00

V mariánskej pútnickej svätyni v Banneux prosili za ukončenie pandémie

Cirkev neustáva v modlitbe za ukončenie pandémie. Podľa priania pápeža Františka sa celá Cirkev pripája každý deň mesiaca mája k modlitbe ruženca na významných mariánskych pútnických miestach. Utorkové zastavenie ružencového maratónu prebiehalo v belgickom Banneux, kde sa Matka Božia ukázala v roku 1933 jedenásťročnému dievčaťu Mariette Become a predstavila sa ako Panna chudobných. Cirkev uznala zjavenie ako autentické a vierohodné v roku 1949.
12.05.2021 - 08:31

Vo veku 88 rokov zomrel salezián don Šilhár, pohreb bude v piatok

Salezián kňaz don Štefan Šilhár, rodák z Pezinka a dlhoročný člen saleziánskej komunity v Bratislave na Miletičovej, zomrel v utorok 11. mája 2021. V Cirkvi a Saleziánskej kongregácii prežil 71 rehoľného a 61 rokov kňazského života. Zaopatrený sviatosťami zavŕšil svoj život v nemocnice v Ružinove.
11.05.2021 - 19:05

Jezuiti si pripomenuli 500 rokov od narodenia svätého Petra Kanízia

Pred 500 rokmi sa narodil sv. Peter Kanízius, kňaz a učiteľ Cirkvi, ktorý sa do dejín Cirkvi zapísal najmä ako autor katechizmu a apoštol Nemecka. Narodil sa 8. mája 1521 v holandskom Nijmegene. Počas štúdií vstúpil do Spoločnosti Ježišovej a ako kňaz pôsobil na viacerých miestach Európy, od sicílskej Messiny, cez Viedeň, Innsbruck, viaceré oblasti Nemecka až po Švajčiarsko. Ako teológ sprevádzal ďalších jezuitov na Tridentskom koncile.
11.05.2021 - 18:04

Nakazení a chorí ľudia v Indii čakajú v radoch pred nemocnicami, kým sa uvoľní lôžko

India sa ocitla vo všetkých správach. Nakazení a chorí ľudia čakajú v radoch pred nemocnicami, kým sa uvoľní lôžko. To najčastejšie znamená, že niekto zomrie. Situáciu nám priblížila sestra Christine z rádu sestier svätého kríža, ktorá pôsobí v Indii a je spolupracovníčkou nadácie ACN.
11.05.2021 - 17:06

Pápež František zriadil laické ministérium katechétu listom Antiquum ministerium

Dnes publikovaným Apoštolským listom motu proprio Antiquum ministerium Svätý Otec František zriadil laické ministérium katechétu. Službe, ktorá existuje v Cirkvi v rôznych podobách od prvopočiatkov, sa tým priznáva osobitná dôležitosť v duchu Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý vyzdvihol aktívnu úlohu laikov, mužov i žien. O konkrétne kritériá pre kandidátov na prijatie ministéria katechétu sa postarajú miestne biskupské konferencie, obrad ich ustanovenia vydá Kongregácia pre Boží kult a disciplínu sviatostí.
11.05.2021 - 16:55

Mons. Aldo Giordano je novým apoštolským nunciom pri EÚ

Vatikán má nového apoštolského nuncia pri Európskej únii. Pápež František do tejto funkcie menoval Mons. Alda Giordana, 66-ročného Taliana, ktorý doteraz pôsobil ako apoštolský nuncius vo Venezuele. Menovanie prišlo v sobotu 8. mája, deň pred tzv. Dňom Európy.
11.05.2021 - 14:27