Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Mesačný príjem spolupracovníkov pápeža ako dar núdznym v kríze

„Svätý Otec potom rozhodne o určení takto vyzbieranej almužny almužny na zdravotnú krízu“, vysvetľuje kardinál Krajewski. Adresátmi výzvy pápežského almužníka je okolo 250 osôb: kardináli, arcibiskupi, biskupi a preláti, ktorí sú súčasťou tzv. „Cappella Papale“. Ide o okruh spolupracovníkov pápeža, ktorí s ním zvyčajne koncelebrujú.
07.04.2020 - 21:00

Nenechajme našich seniorov opustených, vyzýva Dikastérium pre laikov

Dikastérium, na ktorého čele je kardinál Kevin Farrell, v posolstve zo 6. apríla veriacich vyzýva, aby v situácii pandémie venovali osobitnú pozornosť seniorom, ktorí sú tou najzasiahnutejšou skupinou a musia čeliť nielen strachu z choroby, ale aj mimoriadnej opustenosti. Svoju pozornosť zameriava aj na domovy dôchodcov.
07.04.2020 - 20:45

Katedrála na Manhattane vrátane krypty sa stane poľnou nemocnicou

Interiér Katedrály sv. Jána Božského na Manhattane sa v pondelok vyprázdnil, tisíce stoličiek, ktoré normálne stáli pod jeho vysokým stropom a vitrážovými oknami odstránili, aby urobili priestor pre pochmúrnejší pohľad - poľnú nemocnicu na liečenie koronavírusu. Vo vnútri sa postaví deväť klimaticky kontrolovaných stanov.
07.04.2020 - 20:25

Biskup Stolárik učiteľom: Ste dôležití, svoje povolanie robíte s láskou

"Buďte si istí, že ste potrební, že ste nesmierne dôležití, keď svoje učiteľské povolanie robíte s láskou, keď svojou prácou oslavujete Boha a keď vám záleží, aby ste u detí a mladých podnecovali všetko dobro, ktoré v nich je, pre ich vzdelanie a integrálnu formáciu, pamätajúc na to, že to všetko je potrebné pre tento život na zemi," píše.
07.04.2020 - 20:05

Biskup Galis povzbudil kňazov, ktorých nestretne na Zelený štvrtok

Žilinský biskup Mons. Tomáš Galis napísal príhovor ku kňazom na Zelený štvrtok. Keďže sa s nimi nemôže osobne stretnúť pri svätej omši požehnania olejov a obnovenia si kňazských sľubov v katedrále, chce sa s nimi podeliť o "pár myšlienok, ktoré by nás mohli povzbudiť". Text publikujeme so súhlasom Žilinskej diecézy.
07.04.2020 - 19:58

Kolednícka Dobra novina má nového riaditeľa, stal sa ním Daniel Fiala

Od začiatku tohto mesiaca má tradičná kolednícka akcia Dobrá novina nového riaditeľa. Stal sa ním Daniel Fiala, ktorý pôsobil niekoľko rokov ako predseda jej komisie a v poslednom ročníku ako zástupca riaditeľa. Po 25 rokoch na pozícii riaditeľa končí Marián Čaučík.
07.04.2020 - 19:35

Predseda vlády SR prijme predstaviteľov Katolíckej a Evanjelickej cirkvi

V stredu 8. apríla 2020 o 8:30 v historickej budove Úradu vlády SR prijme predseda vlády SR Igor Matovič predsedu Konferencie biskupov Slovenska, bratislavského arcibiskupa metropolitu Mons. Stanislava Zvolenského a generálneho biskupa Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania Ivana Eľka.
07.04.2020 - 19:10

Dodržiavanie zákazu vychádzania je dimenziou prikázania lásky k blížnemu

Život v prísnej karanténe a dodržiavanie zákazu vychádzania je modernou dimenziou prikázania lásky k blížnemu. „To, čo sa nám javí ako forma obmedzovania našej slobody, je skutočne vyjadrením obáv o inú osobu,“ hovorí sanitárny riaditeľ nemocnice v Bergame pre Vatikánsky rozhlas.
07.04.2020 - 13:10

Šíitsky ajatolláh navrhuje pápežovi posilniť spoločnú službu ľudstvu

Vďačnosť pápežovi Františkovi za starostlivosť o chudobných v čase pandémie, návrh na posielanie spolupráce a výmenu skúseností s katolíckymi inštitúciami, aby sa tak utváralo spoločenstvo nebeských náboženstiev v službe ľudstvu. Tieto kľúčové posolstvá obsahuje list, s ktorým sa na rímskeho biskupa obrátil ajatolláh Alireza Arafi.
07.04.2020 - 12:55

Učiteľky z cirkevnej školy pomáhajú záchranárom a žijú pre nich rúška

„Robte malé veci s veľkou láskou.“ Táto myšlienka Matky Terezy inšpirovala učiteľky z Cirkevnej základnej školy Rudolfa Dilonga v Trstenej. Počas dňa okrem on line vyučovania žiakov pomáhajú aj oravským záchranárom a šijú pre nich rúška.
07.04.2020 - 12:39

Pri rannej omši sa pápež František modlil za nespravodlivo odsúdených

„V týchto dňoch Pôstneho obdobia sme videli prenasledovanie, ktoré znášal Ježiš a ako sa učitelia Zákona na ňom vyvŕšili: bol súdený v zášti, so zúrivosťou, a pritom bol nevinný. Chcel by som sa dnes modliť za všetkých, ktorí znášajú nespravodlivý rozsudok z nenávisti," povedal pri rannej svätej omši pápež František.
07.04.2020 - 12:21

V boji proti koronavírusu sa veriaci obracajú na sv. Kozmu a Damiána

Prešovská archieparchia vydala v tomto čase pandémie koronavírusu modlitbu Akatistu k svätým divotvorcom a nezištníkom Kozmovi a Damiánovi. Akatist k týmto dvom svätcom preložil do slovenčiny z ruského jazyka s prihliadnutím na český preklad otec Matúš Čekan, správca farnosti vo Vranove nad Topľou-Juh.
07.04.2020 - 12:01

Prečo firmy na zbrojenie naďalej pracujú, pýtajú sa talianski biskupi

"Udivuje nás, že v tomto období obmedzení, ktoré majú zabrániť šíreniu epidémie, sú výroba a komercionalizácia zbraní poklaná za jednu z mnohých nevyhnutných, povolených pracovných činností, píšu biskupi severotalianskych krajov. Biskupi to považujú za "veľmi zlý signál, ktorý si zaslúži rozhodné odsúdenie".
07.04.2020 - 11:40

V Nitrianskej diecéze sa začalo slávenie Veľkého týždňa bez veriacich

Netradične, bez slávnostného sprievodu s ratolesťami a v uprázdnenej katedrále – Bazilike sv. Emeráma na Nitrianskom hrade sa na Kvetnú nedeľu začalo slávenie Veľkého týždňa. Svätú omšu celebroval nitriansky diecézny biskup Mons. Viliam Judák s minimálnou asistenciou. Homíliu predniesol katedrálny kanonik Mons. Marián Šuráb.
07.04.2020 - 11:25

Videokonferencia pre rehoľníčky z Košíc: Piesne o Pánovom služobníkovi

Na základe iniciatívy Mons. Gabriela Ragana, pedagóga Teologickej fakulty Katolíckej univerzity, každý deň prevedie sestry jednou Piesňou o. Jozef Kohút, prefekt Kňazského seminára sv. Karola Boromejského v Košiciach. Vo svojom prvom zamyslení poodhalil, kto skutočne je Pánov služobník, čo ho charakterizuje a aká je jeho úloha.
07.04.2020 - 11:10

Ocílkovci mávajú v karanténe manželské rande, pri ktorom ich obsluhujú deti

V prežívaní karantény sa Renáta Ocílková nechala inšpirovať kamarátkou Katkou Jančišinovou, ktorá so svojou rodinou žije teraz v Taliansku a má v prežívaní tohto času šírenia koronavírusu „náskok“.
07.04.2020 - 10:50

Kňazi v Handlovej podporili linku podpory a vytvorili SOS Modlitbu

Aktívne pomáhajú svojim veriacim počas pandémie koronavírusu kňazi v Handlovej. Prvou službou, do ktorej sa zapojili, je Handlovská linka podpory. Vznikla z iniciatívy mesta Handlová ako pomoc pre ľudí, ktorí v tomto čase prežívajú ťažšie všetky tie rôzne obmedzenia. Je adresovaná všetkým, mladým či starým.
07.04.2020 - 10:24

Kard. Pell po oslobodení: Neprechovávam zášť voči tomu, kto ma obvinil

Austrálsky súd High Court v pondelok 6. apríla rozhodol o oslobodení kardinála Georgea Pella z rozsudku Súdu štátu Victoria o jeho vine zo spáchania trestných činov zneužívanie mladistvých. Kardinál George Pell po oslobodení z väzenia, v ktorom už zo šesťročného trestu strávil viac ako rok, vydal vyhlásenie, ktoré prinášame v plnom znení.
07.04.2020 - 10:00

Veľká noc - najvýznamnejší sviatok cirkevného roka (súvislosti slávení)

Veľká noc sa slávi v nedeľu po prvom jarnom splne mesiaca. Nadväzuje na židovské veľkonočné sviatky – Paschu, ktoré sa slávili od 14. do 21. dňa v mesiaci nisan (náš marec až apríl) na pamiatku oslobodenia izraelského národa z egyptského otroctva. Prípravným obdobím pred Veľkou nocou je v Rímskokatolíckej cirkvi štyridsaťdňový pôst.
07.04.2020 - 09:43

Katolícke Rádio LUMEN si pripomína 27. výročie od svojho vzniku

Rádio LUMEN, slovenská katolícka rozhlasová stanica, si každoročne 7. apríla pripomína výročie svojho vzniku. S myšlienkou zriadiť slovenské kresťanské rádio prišiel biskup Pavol Hnilica. Vtedajší diecézny banskobystrický biskup Rudolf Baláž bol v roku 1992 ochotný začať budovať toto dielo. Vysielanie sa začalo 7. apríla 1993.
07.04.2020 - 09:20

Pomôžme zachrániť školu v tábore v Keni, kde pôsobia aj naši saleziáni

Život v utečeneckom tábore je náročný. Najviac ťažký je pre africké deti a mladých ľudí, ktorí sem utiekli do bezpečia pred vojnou a nehostinnými podmienkami z okolitých krajín. Ich jediným zmyslom býva rozvoj vzdelania v miestnej škole, ktorej teraz hrozí kolaps aj s okolitými budovami kvôli rozvodňujúcej sa rieke v období dažďov.
07.04.2020 - 09:05

Pandémia je pre rodiny skúškou, do akej miery vedia žiť ako domáca cirkev

Pandémia koronavírusu je pre rodiny skúškou, do akej miery vedia žiť ako domáca cirkev. O rodine ako domácej cirkvi hovorí okrem iných dokumentov aj Katechizmus. Sviatostne zosobášení manželia by mali pamätať na to, že Ježiša majú vďaka svojmu zväzku priamo doma a to aj napriek obmedzenému prístupu k sviatostiam.
07.04.2020 - 08:49

Saleziáni začali koordinovanú reakciu na núdzovú situáciu Covid-19

Hlavný predstavený saleziánov don Ángel Fernández Artime, na základe skúseností, ktoré v Kongregácii dozrievali dlhší čas, už pred tromi rokmi menoval za „koordinátora pre prípad mimoriadnej situácie“ indického spolubrata Georgea Menamparampila, ktorý je aj koordinátorom Misijného oddelenia kongregácie.
07.04.2020 - 08:30

Svätý Otec založil fond Pápežských misijných diel v kríze koronavírusu

„Svätý Otec pozýva celú širokú sieť Cirkvi, aby čelila výzvam, ktoré stoja pred nami," povedal kardinál Luis Antonio Tagle. Pápež František venoval sumu 750 tisíc USD ako počiatočný príspevok do fondu a požiadal tie cirkevné inštitúcie, ktoré môžu či chcú, aby prispeli do tohto fondu prostredníctvom Pápežských misijných diel každej z krajín.
07.04.2020 - 08:25

Biskup Galis: Prežime tieto chvíle čo najintenzívnejšie v spojení s Kristom

Prežime tieto mimoriadne chvíle čo najintenzívnejšie v osobnej viere a spojení s Kristom. To želá svojim veriacim žilinský biskup Mons. Tomáš Galis.Verí, že "naše malé rodinné spoločenstvá, malé domáce cirkvi, stanú semenami, ktoré sa životodarnou milosťou Ježiša Krista, víťaza nad hriechom a smrťou, stanú nositeľmi viery."
07.04.2020 - 08:05