Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Predseda KBS pozýva spojiť sa v modlitbe za arcibiskupa Graubnera

Predseda KBS Mons. Stanislav Zvolenský pozýva spojiť sa v modlitbe za uzdravenie predsedu Českej biskupskej konferencie a olomouckého arcibiskupa Mons. Jana Graubnera. Ten je pre ochorenie COVID-19 hospitalizovaný v nemocnici.
01.12.2020 - 19:19

Arcibiskup Zvolenský opäť zverí Bratislavu pod ochranu Panny Márie

Bratislavský arcibiskup metropolita Mons. Stanislav Zvolenský zverí 8. decembra 2019 mesto Bratislava pod ochranu Panny Márie. Svätá omša, ktorej súčasťou bude obrad zverenia pod ochranu Božej Matky, bude 8. decembra o 18:00 v Katedrále sv. Martina v Bratislave.
01.12.2020 - 13:26

Depaul slávi 15 rokov zimnou kampaňou na pomoc ľuďom bez domova

Bratislavská nezisková organizácia Depaul Slovensko už 15 rokov pomáha ľuďom bez domova. Svoje výročie slávila netradične. V centre Bratislavy pred Starou tržnicou v utorok dopoludnia symbolicky rozdávala teplé zimné bundy a kabáty ľuďom v núdzi. Chcela tým poukázať, že zimné obdobie je pre ľudí bez domova najťažším.
01.12.2020 - 13:00

Tím Národného týždňa manželstva pozýva pridať sa ku kampani 2021

„Napriek tomu, že v tejto chvíli nevieme odhadnúť, aká bude u nás vo februári pandemická situácia, chceme vás povzbudiť, aby ste premýšľali, čo by sa dalo pre manželov zorganizovať. Možno to v aktuálnej situácii - s limitovanými možnosťami a novými výzvami - potrebujú o to viac," píše tím v najnovšom newslettri.
01.12.2020 - 12:05

Svedectvo sr. Annie v Sýrii: Ľudia sú bezradní, vyčerpaní a zraniteľní

„Mali sme tu vojnu, násilie, hlad, utečenectvo. A teraz tu máme koronavírus. Ľudia, ktorí pred ním nemali prácu, si ju už nenájdu a tí, čo mali neisté miesto, ho často stratili. Snažia sa ako môžu, no bez práce, alebo rodinného zázemia to nejde," opisuje sestra Annie Demerjian z Kongregácie Ježiša a Márie, ktorá pôsobí v Sýrii.
01.12.2020 - 11:50

Pozvánka na roráty v Advente v Katedrále sv. Jána Krstiteľa v Trnave

Pôvod rorátnych omší nájdeme v dobe vlády Karola IV., ktorý zaviedol celoročnú prax votívnych svätých omší k Panne Márii. K týmto omšiam sa čoskoro pripojila aj tradícia spevu. Na roráty chodili počas Adventu celé rodiny, a to spravidla každý deň. Ľudia vstávali za tmy, poobliekali sa do teplých šiat, lebo vonku už bola zima.
01.12.2020 - 11:45

Na FF KU vyšla knižná novinka 111 z najčastejších jazykových chýb

Čerstvo vytlačená 290-stranová knižka ponúka okrem sľúbených 111 kapitol o typických problémoch s čiarkami, ypsilonmi, čechizmami, anglicizmami, floskulami, slovesnými väzbami a pod. aj stručný úvod do lingvistiky, ktorý jedna z autoriek T. Rončáková vtipne označila za „ťahák na štátnice“. Vznikla v spolupráci s TASR.
01.12.2020 - 11:35

Združenie Dobré srdce opäť organizuje zbierku Daruj štedrú večeru

„Pomôžte pomáhať tým najzraniteľnejším a darujte štedrú večeru osamelým mamičkám a ich deťom. Vaše štyri eurá nasýtia na Vianoce jedného člena rodiny. Vaše dary pomôžu rodinám ako je Tomáškova. Je prváčik, o ktorého sa stará babička. Mamka mu zomrela minulý rok na onkologické ochorenie, píše združenie.
01.12.2020 - 11:26

Zoznámte sa s laureátkou Ratzingerovej ceny Tracey Rowlandovou

Odborníčka na teológiu a kultúru Tracey Rowlandová je jednou z dvoch laureátov tohtoročnej Ratzingerovej ceny. Hoci odovzdávanie ocenia poznačila pandémia koronavírusu, jej držiteľka má z neho radosť aj napriek súčasným podmienkam. Stala sa prvou osobou z Oceánie, ktorá obdržala túto cenu, prezývanú aj Nobelovou cenou za teológiu.
01.12.2020 - 11:05

V Stankovanoch odhalili novú pamätnú tabuľu biskupovi Vojtaššákovi

Na Prvú adventnú nedeľu sa vo farnosti Stankovany uskutočnilo slávnostné odhalenie a požehnanie pamätnej tabule Božiemu sluhovi biskupovi Jánovi Vojtaššákovi. Slávnostné odhalenie a požehnanie vykonal Peter Staroštík, farár-dekan farnosti Banská Bystrica-Katedrála, spolu s iniciátorom myšlienky umiestnenia tabule Stanislavom Kučerom.
01.12.2020 - 10:59

Desiatky adventných vencov od študentov putuje do rôznych obcí

Na strednej odbornej škole v Rakoviciach každoročne v tomto období študenti vyrábajú adventné vence. Tie potom zdobia naše domovy, rôzne inštitúcie i kostoly. Pre pandémiu korona vírusu bola aktuálna situácia výnimočná. Študenti sa nemohli zúčastniť výroby adventných vencov, no napriek tomu desiatky venčekov putovali do rôznych miest a obcí.
01.12.2020 - 10:47

Mladí ľudia v Kostole svätého Ruprechta vo Viedni unikli atentátnikovi

Počas teroristického útoku 2. novembra večer v centre Viedne uniklo útočníkovi aj 17 mladých ľudí v Kostole sv. Ruprechta. Pre Kathpress to potvrdil hovorca viedenskej arcidiecézy Michael Prüller. Sedemnásti mladí sa zhromaždili v kostole, aby sa pomodlili, keď začuli na ulici výstrely. 
30.11.2020 - 15:15

Misijné diela pripravili počas adventu projekt Priprav srdce Ježiškovi

Počas adventného obdobia pripravili Pápežské misijné diela projekt pod názvom Priprav srdce Ježiškovi. Každý deň počas adventného obdobia je uverejňovaný na Facebookovej stránke Pápežských misijných diel príspevok, na ktorom je myšlienka z Evanjelia na danný deň a úloha. Úlohy sú na každý deň iné. 
30.11.2020 - 15:06

Katolícka charita pozýva do kampane Nenechajme nádej vyhasnúť

Kampaň Nenechajme nádej vyhasnúť môže aj vďaka vám zmeniť vianočné sviatky približne 30-tisíc ľuďom po celom Slovensku. Darovať nádej, ktorej symbolom je horiaca zápalka môžete aj vy prostredníctvom www.charita.sk a pomôcť, aby sa jej svetlo pre ľudí v núdzi počas najkrajších sviatkov v roku rozžiarilo o čosi jasnejšie.
30.11.2020 - 15:03

Svätý Otec zverí Rím Nepoškvrnenej súkromne, nie na Španielskom námestí

Tento rok bude mať v Ríme mariánska pobožnosť na slávnosť Nepoškvrneného počatia Panny Márie 8. decembra inú formu ako po iné roky. Svätý Otec nepríde na Španielske námestie, ale „akt nábožnosti, pri ktorom zverí Panne Márii mesto Rím, jeho obyvateľov, ako aj početných chorých na celom svete, vykoná súkromnou formou“.
30.11.2020 - 14:58

Vyhlásenie Výkonného výboru Justitia et Pax Europa k situácii v Etiópii

Etiópsky región Tigray v súčasnosti zažíva vážnu eskaláciu násilia, ktoré je spojené so závažnými porušeniami ľudských práv a medzinárodného humanitárneho práva. Konflikt si už vyžiadal životy niekoľko stoviek civilistov a viac ako 40 000 Etiópčanov bolo nútených utiecť do susedného Sudánu, aby si zachránili svoje životy.
30.11.2020 - 14:58

V Prešove si pripomenú prvé výročie od tragického výbuchu bytovky

Košický arcibiskup metropolita Mons. Bernard Bober bude v nedeľu 6. decembra 2020 o 10:00 slúžiť svätú omšu pri spomienke na 1. výročie tragickej udalosti v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove. Svätá omša bude v Kostole Kráľovnej pokoja na sídlisku III. v Prešove.
30.11.2020 - 14:56

K sviatku sv. Ondreja zaslal pápež bratské posolstvo do Konštantínopolu

Sviatok svätého apoštola Ondreja 30. novembra je podobne ako sviatok svätých patrónov Ríma 29. júna príležitosťou na upevňovanie bratských vzťahov cirkví Ríma a Konštantínopolu. Aj tento rok vyslal pápež František k ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi I. do Konštantínopolu delegáciu s posolstvom.
30.11.2020 - 14:55

Sestry z Congregatio Jesu začali v Jarovniciach budovať materskú školu  

„Vstúpili sme do tejto iniciatívy ešte vlani pred pandémiou a v týchto dňoch nám Ministerstvo vnútra SR schválilo nenávratný finančný príspevok na zrealizovanie diela, avšak sme odkázané aj na ďalšie materiálne prostriedky na práce pri založení, ktoré budeme v tomto diele potrebovať," píšu sestry na internetovej stránke.
30.11.2020 - 14:54

Administrátor Ján Kuboš: Koronakríza ma naučila väčšej trpezlivosti

"Tento rok je zvláštny – aj skúškami, ktoré prináša do našej spoločnosti koronavírus, a pre mňa zvláštny aj Božími darmi, ktorých sa mi dostalo. Mám na mysli najmä dar plnosti kňazstva, ktorú som obsiahol biskupskou vysviackou. Úlohu exercitátora som teda prijal ako príležitosť podeliť sa o Božie dobrodenia," hovorí pre Rádio LUMEN Mons. Ján Kuboš.
30.11.2020 - 14:34

Spišskí bohoslovci prijali z rúk Mons. Jána Kuboša akolytát a lektorát

Akolyta je ustanovený pomáhať diakonovi a slúžiť kňazovi. Jeho úlohou je starať sa o službu pri oltári, okrem toho – ako mimoriadny vysluhovateľ – môže dávať v mimoriadnych prípadoch sväté prijímanie. Lektor je ustanovený na úlohu, ktorá mu je vlastná: v liturgickom zhromaždení čítať Božie slovo.
30.11.2020 - 14:29

Trnavská arcidiecéza preberá štafetu slávenia svätých omší za život

„Za šírenie kultúry života na Slovensku, za požehnanie a posilnenie pre manželstvá a rodiny v našej krajine.“ Takto znie úmysel 31 svätých omší, ktoré v decembri budú sláviť kňazi Trnavskej arcidiecézy. Ukončia tak tohtoročnú štafetu slávenia denných svätých omší na úmysel šírenia kultúry života na Slovensku.
30.11.2020 - 14:14

Paulínky v Prahe spustili svoj „Podcast venovaný Slovu s veľkým S“

Kongregácia Dcér sv. Pavla, ktorá je v susednom Česku, ale i na Slovensku známa pod značkou Paulínky, 26. novembra oslávila liturgickú spomienku na svojho zakladateľa, blahoslaveného Jakuba Alberiona. Paulínska rodina, ktorú okrem Dcér sv. Pavla tvoria ešte ďalšie kongregácie i inštitúty, na celom svete v tento deň začala Rok Biblie.
30.11.2020 - 14:12

V Katedrále sv. Alžbety v Košiciach si pripomenuli patróna arcidiecézy

Tradičný sviatok  svätého Ondreja, patróna Košickej arcidiecézy, si pripomenuli kňazi v sobotu 28. novembra v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach. Arcibiskup Bernard Bober v úvode pripomenul slová Sv. Ondreja o nájdení Mesiáša. Na tému Jednota medzi nami sa košickému presbytériu v homílii prihovoril biskup Marek Forgáč.
30.11.2020 - 14:07

Stav arcibiskupa Jana Graubnera si vyžiadal hospitalizáciu v nemocnici

Niekoľko dní po tom, čo bol olomoucký arcibiskup a predseda Českej biskupskej konferencie Jan Graubner v stredu 25. novembra 2020 pozitívne testovaný na koronavírus, si jeho zdravotný stav vyžiadal hospitalizáciu vo Fakultnej nemocnici Olomouc. Pozitívny výsledok testu sa potvrdil aj u pomocného biskupa a generálneho vikára.
30.11.2020 - 11:30