Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Pápež František prijal Rytiersky rád Svätého Hrobu v Jeruzaleme

Okrem krvavého mučeníctva prenasledovaných kresťanov dnes existuje aj takzvané „biele mučeníctvo“, keď sa v demokratických krajinách obmedzuje náboženská sloboda. Toto skonštatoval pápež František pri stretnutí s členmi Rytierskeho rádu Svätého Hrobu v Jeruzaleme, ktorých prijal v piatok 16. novembra vo Vatikáne.
16.11.2018 - 19:05

Oravec 13 rokov žije medzi domorodým kmeňom Šuarov v Ekvádore

V jednej ruke drží mačetu a v druhej ruženec. Aj takúto misiu zažíva salezián Anton Odrobiňák v amazonskej časti Ekvádoru. Pri svojej návšteve na Slovensku sa stretol na besede aj s oravskými deťmi v Lokci. Tu hovoril o evanjelizácii medzi domorodým kmeňom Šuarov.
16.11.2018 - 18:00

Tohtoročnú Trnavskú novénu uzavrie arcibiskup zo sýrskeho Aleppa

Vzácny hosť zo Sýrie, sýrskokatolícky arcibiskup mesta Aleppo Mons. Antoine Chahda príde na návštevu Trnavy v stredu 21. novembra popoludní. V reprezentačných priestoroch Arcibiskupského úradu sa stretne s trnavským arcibiskupom Jánom Oroschom a prezrie si priestory Trnavskej arcibiskupskej kúrie.
16.11.2018 - 17:39

Cirkev v Taliansku zriadi celonárodný program prevencie zneužívania

Konferencia biskupov Talianska na svojom plenárnom zasadaní schválila nový preklad modlitieb „Otčenáš“ a „Sláva Bohu na výsostiach“ z Rímskeho misála, ako aj zriadenie celonárodného programu prevencie zneužívania v Cirkvi, s názvom „Národná služba na ochranu maloletých a zraniteľných osôb“.
16.11.2018 - 17:15

Väzni v Paname vytvoria na Svetové dni mládeže 250 spovedelníc

V januári 2019 sa budú v Paname konať Svetové dni mládeže. Očakáva sa, že sa na nich zúčastní 300 tisíc mladých ľudí z celého sveta. Preto sa na túto udalosť pripravuje celá krajina. S prácami pomáha aj 35 väzňov. Zaviazali sa, že zhotovia 250 spovedníc, v ktorých budú môcť mladí ľudia prijať sviatosť zmierenia.
16.11.2018 - 16:11

Godzone turné vrcholí, posledná zastávka je naplánovaná v Bratislave

Projekt Godzone je od pondelka na turné. V rámci neho majú na programe päť zastávok po slovenských mestách. V utorok sa predstavili v Košiciach. Témou tohtoročného turné je otázka a zároveň zvolanie Chceme viac.
16.11.2018 - 14:57

Kňazov Pápežského latinskoamerického kolégia prijal Svätý Otec

Kolégium, na ktorom študujú kňazi zo všetkých diecéz Latinskej Ameriky, založil v roku 1858 pápež Pius IX. Jeho meno figuruje aj v oficiálnom španielskom názve inštitúcie: Pontificio Colegio Pio Latino Americano – v skratke „Pio Latino“ alebo „Piovo latinskoamerické kolégium“. O formáciu členov kolégia sa od počiatku jeho existencie starajú jezuiti.
16.11.2018 - 14:05

Film Čierna madona je medzi naj dokumentmi festivalu Mirabile Dictu

Celovečerný historický dokumentárny film Čierna madona z dielne RTVS sa dostal medzi trojicu najlepších dokumentov na Medzinárodnom katolíckom filmovom festivale Mirabile Dictu (Wonderful to Relate). Spolu ním boli nominované aj snímky The Opium War z Mjanmarska a Monumental Journey z USA.
16.11.2018 - 13:50

ZKSM vyhlásilo mimoriadnu výzvu s názvom "Rozšír svoje srdce"

Vďaka dodatočnej podpore z Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky (MŠVVaŠ), ZKSM vyhlásilo mimoriadny interny grant na podporu aktivít spoločenstiev. Grantová výzva s názvom Rozšír svoje srdce je zameraná na rast spoločenstva samotného a na službu a aktivity spoločenstva "do vonku".
16.11.2018 - 13:25

Kňazi Malohontského dekanátu na dekanátnej púti na Starých Horách

V rámci iniciatívy „Kňazi kňazom“ sa 7. novembra uskutočnila dekanátna púť kňazov z Malohontu na Staré hory. Program pozostával z prehliadky baziliky, spoločnej svätej omše a modlitby posvätného ruženca. Svätú omšu celebroval biskupský vikár Mons. Gabriel Rákai, ktorý vo svojej homílii vyzdvihol výzvu nebeskej Matky na pokánie.
16.11.2018 - 13:05

V Južnom Sudáne zavraždili jezuitu, ktorý viedol školu pre učiteľov

Do domu jezuitov v Cueibete v štáte Gok, ktorý je súčasťou komplexu školy pre vzdelávanie učiteľov z celého Južného Sudánu, vnikla o druhej hodine po polnoci skupina ozbrojencov. Pátrovi Odhiambovi, na ktorého natrafili, spôsobili smrteľné zranenia. Ďalší traja členovia komunity, ktorých útok prebudil, vyviazli bez zranení.
16.11.2018 - 12:45

Charita spúšťa kampaň na pomoc Slovákom v krízových situáciách

Slovenská katolícka charita v súvislosti so Svetovým dňom chudobných konštatuje, že Slováci trpia rôznorodou chudobou. Staršie aj mladšie ročníky trpia nielen nedostatkom financií či malým materiálnym vlastníctvom, ale aj chudobou vzťahov. Práve chudobu vzťahov demonštruje prostredníctvom 7 skutočných príbehov.
16.11.2018 - 12:27

Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho v Humennom oslávilo 20. výročie

Gymnázium sv. Jána Zlatoústeho v Humennom oslávilo výročie svojho založenia. „Je 20 rokov veľa, či málo? Vzhľadom na to, že cirkevné školstvo začalo dýchať až po revolúcii v osemdesiatom deviatom, si myslím že je to dosť,“ hodnotil vo svojom príhovore zastupujúci riaditeľ Emil Jaroš.
16.11.2018 - 12:01

Veriaci Prešovskej archieparchie posielajú pomoc pre eparchiu Oradea

Veriaci v Jubilejnom roku Prešovskej archieparchie 2018 vydali svedectvo, že popri jednotlivých jubilejných sláveniach a podujatiach pri príležitosti 200. výročia zriadenia Prešovskej eparchie a ďalších výročí slávia jubilejný rok s otvoreným srdcom pre potreby blížnych. Výnos zbierky podstatne prevýšil bežný výnos zbierok v archieparchiii.
16.11.2018 - 11:05

Seminaristi - druháci v gréckokatolíckom seminári prijali obliečku

V Prešove prijali 12. novembra seminaristi druhého ročníka obliečku podriasnikov. Liturgickej slávnosti predsedal prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak SJ a koncelebrovali košický eparcha Milan Chautur CSsR a emeritný pomocný biskup Pražského apoštolského exarchátu Ján Eugen Kočiš.
16.11.2018 - 10:00

Kníhkupectvo u kapucínov v Bratislave hľadá človeka do svojho tímu 

Kníhkupectvo u kapucínov v centre Bratislavy hľadá šikovného človeka do svojho tímu na trvalý pracovný pomer alebo brigádu. "Vaša práca bude pozostávať z predaja kníh a doplnkového tovaru, komunikácie so zákazníkmi, objednávania, kontroly a príjmu tovaru, administratívnych prác a starostlivosti o predajňu," avizuje kníhkupectvo.
16.11.2018 - 09:45

Vydavateľstvo Slovo medzi nami má novinku - Putovanie s Jonášom

Kniha redemptoristu Denisa McBridea Putovanie s Jonášom – Zápas o hľadanie seba samého, ktorú v týchto dňoch vydáva vydavateľstvo Slovo medzi nami, predstavuje čitateľovi proroka Jonáša, aby na pozadí jeho príbehu, ktorý oslavuje krásu Božieho milosrdenstva, videl svoj vlastný život.
16.11.2018 - 09:22

Pápežské misijné diela spúšťajú kampaň s názvom "Darček naviac"

Pápežské misijné diela na Slovensku spúšťajú pred Vianocami novú kampaň s názvom "Darček naviac". Jej cieľom je umožniť obyvateľom Slovenska podporiť misie v období Vianoc, keď pripravujeme štedré dary pre svojich blízkych. Letáčiky Darček naviac nájdu obyvatelia v poštových schránkach, v niektorých periodikách či na internete.
16.11.2018 - 09:00

Anna Bissi hovorila na seminároch v Košiciach o riešení konfliktov

Nadácia Výchova a vzdelanie pod záštitou Mons. Mareka Forgáča a v spolupráci s Kňazským seminárom sv. Karola Boromejského v Košiciach, Teologickou fakultou KU a Rehoľou sv. Augustína zorganizovali v pondelok 12. novembra 2018 seminár s názvom Konflikty a emócie. Lektorkou seminára bol sr. Anna Bissi z Talianska.
16.11.2018 - 08:41

Do Vatikánu zavítal prezident Izraela, prijal ho Svätý Otec František

Do Vatikánu vo štvrtok zavítal prezident štátu Izrael Reuven Rivlin. Po osobnej audiencii u pápeža Františka sa stretol aj s vatikánskym štátnym sekretárom kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Mons. Paulom R. Gallagherom.
16.11.2018 - 08:25

Vďakyvzdanie svätej Cecílii, patrónke hudby a hudobníkov pokračuje

Cieľom projektu je nadviazať na hudobnú udalosť, kedy boli pravidelné oslavy sviatku sv. Cecílie. V Bratislave sa konali vždy 22. novembra v Katedrále sv. Martina, ale pripomínali si ju aj v iných mestách. V tomto roku zaznie ceciliánska omša Jana Dismasa Zelenku Missa Sanctae Caeciliae ZWV 1, pre štyroch sólistov, zbor a orchester v štyroch mestách.
16.11.2018 - 08:00

V novom kostole Panny Márie Lasaletskej si vypočuli po prvýkrát organ

Kostol Panny Márie Lasaletskej na sídlisku Rozkvet v Považskej Bystrici slávnostne posvätili v októbri. Takmer po mesiaci si v jeho interiéri našiel miesto aj nový organ. Na inauguračnom koncerte si veriaci prvýkrát vypočuli zvuk nového organu. Píšťaly by ste na ňom hľadali márne.
15.11.2018 - 18:41

Charita už 10 rokov pomáha navrátiť dôstojnosť novodobým otrokom

Slovenská katolícka charita už 10 rokov pomáha navrátiť dôstojnosť novodobým otrokom. Vďaka projektu STOP obchodovaniu s ľuďmi vyslobodili z rúk vykorisťovateľov až 98 ľudí, vrátane detí, ktorí strácali vlastnú dôstojnosť a boli im odopierané základné ľudské práva a slobody.
15.11.2018 - 17:01

Biskupi USA zakončili plenárne stretnutie k otázkam zneužívania

V Baltimore sa v stredu 14. novembra skončilo plenárne zasadanie Konferencie biskupov USA (USCCB). Medzi jeho ústrednými témami bola otázka sexuálnych zneužívaní spáchaných predstaviteľmi Cirkvi. Zasadanie sa ukončilo v znamení nádeje vyjadrenej vo vyhlásení predsedu biskupskej konferencie kardinála Daniela DiNarda.
15.11.2018 - 15:55

Na viacerých miestach budú pietne spomienky na obete komunizmu

Pri príležitosti Dňa boja za slobodu a demokraciu sa budú konať pietne spomienky na obete komunistického režimu. Politickí väzni – Zväz protikomunistického odboja, III. odboj pozýva na pietnu spomienku na Cintorín Vrakuňa v Bratislave, ktorá bude 17. novembra o 11:00 pri pamätníku popraveným a umučeným obetiam komunizmu.
15.11.2018 - 15:36