Spravodajstvo TK KBS

Správy Tlačovej kancelárie Konferencie biskupov Slovenska
(Po kliknutí na titulok správy sa zobrazí celý článok.)

TK KBS - tlačové správy

Biskup Rábek ustanovil nového vojenského duchovného v Martine

Ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons. František v nedeľu 16. januára 2022, navštívil kadetov Ozbrojených síl, ktorí začali základný výcvik v Základni výcviku a mobilizačného doplňovania v Martine. V úvode svätej omše uviedol do úradu štábneho kaplána a správcu tunajšej farnosti Jaroslava Leopolda Jablonského.
19.01.2022 - 17:48

V Hejciach si obete havárie slovenského lietadla uctil aj biskup Rábek

Slovensko si pripomína jednu z najväčších leteckých tragédií v ére svojej samostatnosti, od ktorej uplynulo 16 rokov. Práve v tento deň - 19. januára 2006 havaroval vojenský špeciál AN-24 s 43 ľuďmi na palube. Na spomienke sa zúčastnil aj vojenský biskup, ordinár Ozbrojených síl a ozbrojených zborov SR Mons František Rábek.
19.01.2022 - 17:21

Cirkev bude sláviť opäť Nedeľu Božieho slova, pozývame na akcie

Centrum pre štúdium biblického a blízkovýchodného sveta v spolupráci s Východným dištriktom Evanjelickej cirkvi a. v. pozýva na odborný seminár „Ako (ne)čítať Bibliu: Orientácia v blúdisku biblických interpretácií, ktorý sa uskutoční v Dvorane Biskupského úradu VD ECAV v Prešove 7. februára 2022.
19.01.2022 - 17:05

Notredamky v Beckove slávili výročie konsekrácie ich rehoľnej kaplnky

Školské sestry de Notre Dame v Beckove pripomenuli 13. výročie konsekrácie rehoľnej Kaplnky Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Pri svätej omši, ktorú celebroval páter Anton Kračunovský OFM z miestnej komunity Menších bratov - Františkánov, ďakovali sestry notredamky za prítomnosť eucharistického Krista v kaplnke.
19.01.2022 - 16:26

Milosrdné sestry pôsobiace na Biskupskom úrade na Spiši mali vizitáciu

Od nedele 16. do stredy 19. januára 2022 mali Milosrdné sestry Svätého kríža pôsobiace na Biskupskom úrade v Spišskej Kapitule vizitáciu svojej provinciálnej predstavenej sr. Šebastiany Tuptovej.Predstavenú sprevádzala aj provinciálna radkyňa Sr. Terézia Benedikta. Sestry navštívili zamestnancov kúrie a administrátora Mons. Jána Kuboša.
19.01.2022 - 16:10

Tlmočník Svätého Otca na Cypre spomína na apoštolskú cestu

Cesta pápeža Františka na Cyprus a do Grécka zanechala nezabudnuteľné spomienky, ako napríklad návšteva ostrova Lesbos, jeho kroky pri múre, ktorý rozdeľuje Nikóziu, alebo stretnutia s pravoslávnymi kresťanmi. Na tieto výnimočné chvíle bude spomínať aj Eduardo Masseo, ktorý tlmočil Svätému Otcovi z gréčtiny do španielčiny.
19.01.2022 - 15:30

Kňazi Rádu Najsvätejšej Trojice sa nečakane stretli s pápežom

Sú kňazmi Rádu Najsvätejšej Trojice, známi aj ako trinitári. Tneto rád bol založený v 12. storočí na oslobodzovanie väzňov. Teraz sa venujú chorým. Počas svojej púte v Ríme sa nečakane stretli aj s pápežom Františkom. Hovoria, že to bolo nádherné, môcť byť na tejto audicencii. Bol to pôsobivý zážitok, na ktorý nikdy nezabudnú.
19.01.2022 - 13:35

V TV LUX požehnali priestory, v ktorých pracujú jej zamestnanci

V Televízii LUX požehnali priestory, v ktorých pracujú jej zamestnanci. Ako každý rok, i tentokrát si vyprosovali od Pána Boha požehnanie do ďalšej práce v novom roku. Požehnanie priestorov bolo spojené s veľkou poradou, na ktorej sa stretli  pracovníci televízie osobne prvýkrát v novom roku. Niektorí boli pripojení online.
19.01.2022 - 12:59

Na diskusii sa zamýšľali nad vplyvom pandémie na život Cirkvi

„Najlepšie prejavíme vieru, keď budeme ľudský.“ Aj táto myšlienka zaznela počas prednášky v Dlhej nad Oravou. Prítomní sa zamýšľali nad vplyvom pandémie na život v Cirkvi. S cieľom osloviť čo najširšiu verejnosť, podujatie vysielali aj cez internet. Na stretnutí prednášal bývalý výkonný tajomník KBS Anton Ziolkovský, súčasný farár v Novej Lesnej.
19.01.2022 - 12:38

Vyšiel prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku (3)

Prinášame prehľad najnovších čísel katolíckych periodík na Slovensku.
19.01.2022 - 12:20

Skupina Citadela pozýva rodičov prvákov na Deň otvorených dverí

Citadela ponúka hodnotové ukotvenie, stáročiami overený vzdelávací model, ale aj prijímajúcu komunitu a rešpektujúci prístup k deťom. V Citadele zažívajú žiaci pútavú formu učenia, ktorá rozvíja dieťa celistvo: myseľ, telo aj dušu. Vzdelávací program Citadely je založený na príncípoch katolíckeho klasického vzdelávania.
19.01.2022 - 10:31

Katechéza: „Svätý Jozef - nežný otec“, okno nádeje pre odsúdených

„Nežný otec“ - na túto charakteristiku sv. Jozefa, ktorá korešponduje s láskavým a milosrdným  vzťahom Boha k svojmu ľudu, o ktorom hovorí Sväté písmo, sa zameral pápež František pri generálnej audiencii. Každý z nás potrebuje Božie milosrdenstvo, pripomenul veriacim a zdôraznil, že akýkoľvek rozsudok musí mať vždy „okno nádeje“.
19.01.2022 - 10:14

Olomoucký emeritný biskup Mons. Josef Hrdlička oslavuje 80 rokov

Olomoucký emeritný biskup Mons. Josef Hrdlička oslavuje 80 rokov. Biskupom bol od roku 1990 a v roku 2017 pápež František prijal jeho rezignáciu z dôvodu dosiahnutia veku 75 rokov. Za svoje biskupské motto si zvolil citát z Jánovho evanjelia "Vos dixi amicos" ("Povolal som vás priateľmi", Jn 15, 15).
19.01.2022 - 09:49

V Misijnom dome sv. Arnolda Janssena pripravili hodovú slávnosť

V Misijnom dome sv. Arnolda Janssena v Bratislave, ku ktorému patrí kostol zasvätený tomuto svätcovi (v liturgickom kalendári sa slávi 15. januára), slávili v nedeľu „hodovú slávnosť“. Vďaka uvoľneniu opatrení v poslednom týždni bolo možné zúčastniť sa sto ľudom na každej svätej omši, pričom sa slávili štyri.
19.01.2022 - 09:29

Misijné diela ponúkajú pôstnu pobožnosť s Ikonou Ježišovej tváre

Pápežské misijné diela ponúkajú ďalšiu domácu pobožnosť. Tentoraz je určená na najbližšie pôstne obdobie. Záujemcom pošlú kópiu ikony Ježišovej tváre a texty pôstnej pobožnosti spolu s misijným projektom „Pomôžme ľuďom s malomocenstvom v Indii“, ktorý je možné podporiť.
19.01.2022 - 09:21

Deň 95. výročia charity pripomína, že poslaním Cirkvi je a bolo pomáhať

Slovenská katolícka charita oslavuje 95 rokov činnosti zameranej na pomoc núdznym na Slovensku a v zahraničí. Úctyhodný vek si pripomenie v aktivitách počas celého roka, ku ktorým pozýva partnerov, darcov aj širokú verejnosť. Aký je odkaz charity dnes a aké sú jej vízie do budúcnosti?
19.01.2022 - 08:50

Reforma Cirkvi je nevyhnutná, myslí si belgický kardinál De Kesel

Podľa mechelensko-bruselského metropolitu je kríza, ktorou Cirkev v súčasnosti prechádza, krízou „Cirkvi, ktorá si uvedomuje, že svet už nie je tým kresťanským svetom, ktorý poznala šestnásť storočí“. Preto „sa to musí zmeniť", ale to sa nepodarí za niekoľko rokov. „Ecclesia semper reformanda. Je to nepretržitá práca,“ zdôraznil.
19.01.2022 - 08:23

Kardinál Omella o ad limina: Ako otec, ktorý sa rozpráva s deťmi

Rozhovor pápeža Františka so španielskymi biskupmi v piatok 14. januára trval viac ako dve hodiny. Ako kardinál Omella povedal, reč bola najmä o hlavných problémoch evanjelizácie v Španielsku a v Európe, pretože - ako povedal - je to kontinent, kde je sekularizácia najviditeľnejšia. Ďalší okruh problémov súvisí s krízou manželstva.
19.01.2022 - 08:05

Jednota kresťanov vo Svätej zemi rastie, vraví kustód Svätej zeme

„Nešetrili sme podrážky našich topánok,” parafrázuje páter Patton minuloročné pápežské posolstvo ku Dňu médií. „Tí, ktorí pracujú v médiách vo Svätej zemi, si musia obúvať podrážky, aby si uvedomili mnohé bolesti a problémy, ktoré existujú, ale aj zrnká dobra, ktoré nájdete aj v oblastiach, kde konflikt trvá už desať rokov, ako je Sýria."
19.01.2022 - 07:52

Bolívijskeho kardinála prepustili z nemocnice, vyliečil sa z koronavírusu

Kardinál bol 11. januára hospitalizovaný v nemocnici v El Alto. Nemal však žiadne dýchacie problémy spôsobené koronavírusom a jeho zdravotný stav bol stabilný. Dostal len fyzioterapiu. Emeritný ordinár prelatúry Corocoro je jedným z 27 kardinálov, u ktorých bol diagnostikovaný koronavírus.
19.01.2022 - 07:37

Katolícki biskupi zablahoželali novej predsedníčke europarlamentu

Vo vyhlásení sa uvádza, že biskupi „mali možnosť s ňou spolupracovať a oceňujú jej kvality. Tešia sa, že budú pokračovať v spolupráci pre spoločné dobro, priblížia verejné inštitúcie európskym občanom, urobia z mladých ľudí protagonistov európskej politiky a budú presadzovať politiky, ktoré sa zameriavajú na človeka, rodinu a komunitu.“
19.01.2022 - 07:25

Kardinál Óscar Maradiaga: Sme v novej fáze Františkovho pontifikátu

Koordinátor Rady kardinálov, ktorú František zriadil, aby mu pomohla riadiť Cirkev a pripraviť reformu Rímskej kúrie, poukázal na to, že jednou z najťažších otázok, ktoré je potrebné vyriešiť, je zjednotenie finančných bilancií všetkých inštitúcií spojených s vatikánskym štátom, aby sa uľahčila kontrola a zabránilo sa zneužívaniu.
19.01.2022 - 07:05

Relácia Zaostrené: Skúsenosť so šikanovaním má viac než štvrtina detí

Skúsenosť so šikanovaním v poslednom roku má viac než štvrtina detí vo veku od 9 do 17 rokov. Aj táto informácia zaznela v relácii Rádia Lumen Zaostrené. Venoval sme sa v nej prípadu z Miloslavova, kde skupina tínedžerov podľa medializovaných informácií napadla mladé dievča. Celý incident si mali pritom nahrať na telefón.
19.01.2022 - 06:43

Novinku projektu Godzone Odhodlaní putovať začali vysielať v RTVS

Program, s trvaním 25 minút, divákovi ponúka nový pohľad na zmysel pútí, ktoré sú súčasťou tradície katolíckej viery. Moderátor a „amatérsky pútnik“ Ján Hudáček prevádza diváka sviežou a dynamickou formou pútnickými miestami na Slovensku a hľadá duchovnú podstatu toho, prečo ľudia dané miesta pravidelne navštevujú.
19.01.2022 - 06:28

Cirkev je pozvaná hovoriť nemennú pravdu vždy novým spôsobom

Ivan Ružička, výkonný sekretár KBS, pochádza z Trnavskej arcidiecézy, kde pôsobil aj ako kňaz. Hoci práca sekretára nie je z tých „viditeľných“, v týchto dňoch je poverený obrovskou dôverou biskupov pri príprave synodálneho procesu na Slovensku. Čo všetko synoda prináša, aká je úloha Ducha Svätého v nej a v jeho živote?
19.01.2022 - 06:15